BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 14997087
*
nr 1499 7087
Ljusstakar
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 31 oktober 2022
kl 18:30:29
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
3455 Kandelabrar
ett par, Nyrokoko. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:58
-
3299 Kandelabrar
Ett par, Sent 1800-tal, prismor. Höjd: 51 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:54
-
4104 Ljusstakar
5 st, Timo Sarpaneva "Festivo". Höjd: 12-24 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:04
-
4132 Ljusstakar
Ett par, Heikki Orvola (f. 1943), Finland. "Mirand..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:30
-
3041 Ljusstakar
ett par, Karshi, Jerusalem, 925. Höjd: 6,5 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:48
-
3448 Ljusstakar
ett par, silver, 1843. Höjd: 18 cm. Vikt: ca 335g ..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:27
*
Ljusstakar
nr 1499 7087
Ljusstakar
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 31 oktober 2022 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
3455 Kandelabrar
ett par, Nyrokoko. Höjd: 50 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:58 -
3299 Kandelabrar
Ett par, Sent 1800-tal, prismor. Höjd: 51 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:54 -
4104 Ljusstakar
5 st, Timo Sarpaneva "Festivo". Höjd: 12-24 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:04
-
4132 Ljusstakar
Ett par, Heikki Orvola (f. 1943), Finland. "Mirand..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:30 -
3041 Ljusstakar
ett par, Karshi, Jerusalem, 925. Höjd: 6,5 cm
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:48 -
3448 Ljusstakar
ett par, silver, 1843. Höjd: 18 cm. Vikt: ca 335g ..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:27